Każdy chce, aby szanować jego prawa, znaki towarowe i stosować zasady uczciwej konkurencji. Niestety, bardzo często rzeczywistość wygląda odmiennie.
Pozwól, że skoncentruję się na ochronie Twojej marki, a Ty – na rozwoju swojego biznesu.
Jeżeli chciałbyś na przykład dowiedzieć się, w jaki sposób legalnie używać zarejestrowanego, cudzego znaku towarowego odpowiem już teraz – można to robić, ale jedynie w celu informacyjnym i zgodnie z uczciwymi praktykami rynkowymi. Tym samym, o przekroczenie dozwolonego użytku cudzego znaku towarowego wcale nie jest tak trudno.
Pamiętaj, że jeżeli ktoś tak robi to niekoniecznie działa zgodnie z prawem. Należy do tego podchodzić z dystansem i przede wszystkim – zdrowym rozsądkiem. Nie jest tajemnicą, że w dobie Internetu poczucie bezkarności stale rośnie. Ty, jako poszkodowany właściciel firmy, masz jednak szereg środków, które pozwalają Ci na wyegzekwowanie swoich praw. Jeżeli jednak jesteś „po przeciwnej stronie barykady” i otrzymałeś pismo z Kancelarii pamiętaj, że nie wszystko stracone – być może wcale nie przekroczyłeś wspomnianej granicy.
Zwalczanie nieuczciwej konkurencji ma dwa zasadnicze cele:
∗ ma chronić interesy przedsiębiorców
∗ ale także interesy konsumentów.
Zgodnie więc z art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – za stosowanie nieuczciwych praktyce rynkowych należy uznać każde działanie sprzeczne z prawem lub z dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes wskazanych wyżej podmiotów.
Ale czym tak właściwie jest „nieuczciwa konkurencja”?
Katalog czynów nieuczciwej konkurencji nie jest zamknięty, a w przywołanej uprzednio ustawie wskazano przede wszystkim takie działania jak:
∗ wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,
∗ nieuczciwe oznaczanie towarów lub usług, a zatem:
› fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług,
› wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
∗ naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
∗ nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,
∗ naśladownictwo produktów,
∗ pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie,
∗ utrudnianie dostępu do rynku,
∗ przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,
∗ nieuczciwa lub zakazana reklama,
∗ organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz
∗ prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.
Pomogę Ci zadbać o Twój biznes i uporać się z działaniami osób trzecich, które noszą lub mogą nosić znamiona czynów nieuczciwej konkurencji. Wiem, że utrzymanie się na rynku nie jest łatwą sprawą, jednakże rynkowy savoir-vivre obowiązuje każdego przedsiębiorcę.